All About Healthy Beauty Daily

Neurologija i važnost pravovremenog pregleda - objavljeno

Mar 23

Što je neurologija

Neurologija je grana medicine koja se bavi zdravljem živčanog sustava. To uključuje mozak, leđnu moždinu i sve živce u tijelu. Neurolozi su liječnici specijalizirani za neurologiju.

Postoje mnoge bolesti i stanja koja mogu utjecati na živčani sustav. Neki uobičajeni uključuju:

- Moždani udar

- Demencija

- Epilepsija

- Parkinsonova bolest

Neurološki poremećaji mogu biti vrlo ozbiljni i mogu uzrokovati mnogo patnje onima koji ih imaju. Međutim, postoje i mnogi dostupni tretmani koji mogu pomoći poboljšati kvalitetu života. S napretkom u neuroznanosti svaki dan učimo sve više o tome kako liječiti ta stanja.

Neurologija je važna grana medicine koja nam pomaže razumjeti i liječiti širok raspon stanja. Radeći na poboljšanju našeg razumijevanja živčanog sustava, možemo napraviti stvarnu promjenu u životima onih koji pate od neuroloških poremećaja.

Što uključuju neurološki pregledi

Neurološki pregled zapravo se sastoji od nekoliko stavki, od kojih su redom uzimanje anamneze, neurološkog statusa, diferencijalne dijagnoze te upute o liječenju različitih neuroloških bolesti poput:

  • Raznih cerebrovaskularnih poremećaja
  • Glavobolje
  • Vrtoglavice
  • Parkinsonove bolesti
  • Multiple skleroze
  • Nestabilnosti pri hodu i stajanju
  • Križobolje i bolove u vratu
  • Trnci u rukama i nogama
  • Tremor
  • Mišićna slabost
  • Sinkope
  • Alzheimerova bolest

 

Neurološki pregled podrazumijeva pregled spec. neurologa, anamnezu, klinički pregled i razne dijagnostičke pretrage po preporuci neurologa, poput EMNG donjih i gornjih udova, color dopplera vratnih i zatiljnih krvnih žila, EEG-a i slično.

Također, važno je naglasiti da bi redovite neurološke preglede trebale obavljati i osobe osjetljive na nagle vremenske promjene, odnosno meteoropati.

Tko su meteoropati

Meteoropat je osoba koja je iznadprosječno sklona promjenama raspoloženja, bolovima ili raznim oblicima nelagode neposredno prije nego što nastupe klimatske varijacije, a tegobe mu popuštaju istodobno s prestankom tih okolnosti. Uobičajeni simptomi meteoropatije uključuju razdražljivost, napetost, nesanicu, potištenost, malodušnost, tjelesnu slabost ili bolove. Meteoropatske tegobe najčešće se javljaju za vjetrovitih ili olujnih epizoda, praćenih padom atmosferskog tlaka, kišom, vlagom i oblačnim vremenom.

Kako ublažiti simptome ukoliko ste meteoropat

Srećom, meteoropatija se može ublažiti jačajući otpornost organizma na učinke vremena. Koliko god bili zauzeti, pronađite vremena za izlazak. Prošećite se i po kiši i snijegu, budite u kontaktu s cijelim rasponom temperatura i vlažnosti zraka. Čest boravak u prirodi ponajbolja je metoda povećanja sposobnosti organizma da se nosi s vanjskim okolnostima.

U zaista velikom broju slučajeva, posebice kada su u pitanju meteoropati, dogodi se situacija kako svoje simptome pripišu nagloj promjeni tlaka i vremenskim prilikama- što u ovom slučaju može biti iznimno opasno, jer dok primjerice mislite kako su vaše tegobe nastale isključivo zbog vremena, možda je upravo nešto potpuno suprotno u pitanju.

Iz tog razloga vrlo je bitno ne puštati simptome da se razvijaju i da tijekom vremena postaju sve jači i jači. Makar i da odete na rutinski neurološki pregled i saznate da je sve  najboljem redu, smatramo da je i ta opcija bolje, već da simptome i tegobe potpuno zanemarite, te da se s vremenom razviju još ozbiljnije zdravstvene tegobe.

Zaključak

Kao što su važni redoviti sistematski pregledi ili pak, odlasci zubaru, jednako je tako važan i redoviti pregled neurologa. Posebno ako znate s vremena na vrijeme osjetiti glavobolju, bolove u križima ili pak, neke slične tegobe.

Nipošto nemojte čekati posljedice. Redovitim pregledom znat ćete svoje trenutno zdravstveno stanje i ništa nećete prepustiti slučaju.